Skupiny A, A1 a A2 vysvetlené

Čo to znamená “A” a čo “A1”? Máš v tom guláš? Nemaj obavy. V tomto článku sa ti pokúsime v krátkosti vysvetliť podskupiny A1, A2, skupinu A, rozšírenie z nižšej skupiny či osobitný výcvik, ktorý ťa kvalifikuje riadiť motocykel (prípadne tvojkolku) príslušnej skupiny. Tak poďme na to..

Kurz A1 ťa kvalifikuje riadiť motocykle s obsahom maxinálne do 125m3, t.j. vozidlá sk. AM a A1. Tento kurz môžeš začať už v 16 rokoch. Je určený najmä pre tých, ktorý chcú jazdiť na motorke danej kategórie ešte pred zavŕšením 18 roka života.

Absolvovaní kurzu A2 budeš môcť riadiť všetky motocykle s výkonom do 35kW sk. A2, A1 a AM. Tento kurz je určený pre stredne výkonnú motorku a podmienkou je dovŕšenie veku 18 rokov.

Kurz A ťa kvalifikuje na všetky motorky (ťažké i ľahké) a na tvojkolky s neobmedzeným výkonom, t.j. na všetky sk. AM, A1, A2 a A. Prakticky s kurzom A môžeš riadiť všetky motorky a trojkolky nad 35kw. Kurz môžeš absolvovať až po dovŕšení 24 rokov. Ťažká motorka je ťažká motorka a trúfnuť si na ňu predpokladá, že už máš nejakú skúsenosti s ľahšími motorkami, t.j. s motorkami s nižším výkonom a kubatúrou.

V prípade, že už máš niektorú zo skupín kat. A a chceš si vodičák rozšíriť o vyššiu skupinu, stačí keď absolvuješ kurz pre rozšírenie o danú skupinu, osobitnú skúšku alebo osobitný výcvik. Rozšíriť na sk. A zo skupiny A1 sa nedá. Musíš si urobiť samostatne kurz pre sk. A.

Rozšírenie z AM na A1, z A1 na A2, resp. z A2 na A

Pre rozšírenie absolvuješ vtedy, keď už máš Ačkovú podskupinu a chceš ísť o skupinu vyššie. Acšak pozor: Nemôžeš preskočiť 2 skupiny, t.j. z A1 na A.

Kurz pre rozšírenie

Kurz pre rozšírenie absolvuješ vtedy, keď si chceš vodišák rozšíriť o “nadskupinu” a nemáš potrebnú dokázateľnú prax. Kurz pre rozšírenie nájdeš v eshope.

Podskupiny pre rozšírenie:

  • AM – získavaš automaticky so sk. B
  • A1 – získaš rozšírením zo sk. AM
  • A2 – získaš rozšírením zo sk. A1
  • A – získaš rozšírením zo sk. A2

Osobitný výcvik

Osobitný výcvik robíš si v prípade, že máš dokázateľnú prax na motorke nižšej kategórie min. 2 roky

Budeš potrebovať potvrdenie od lekára o zdravotnej spôsobilosti a čestné prehlásenie o 2 ročnej praxi. Po osobitnom výcviku, ktorý obsahuje 11 vyučovacích hodín teoretickej prípravy a 9 hodín praktického výcviku budeš pripustený ku skúške.

Osobitná skúška

Ak dôveruješ svojím jazdným zručnostiam a nepotrebuješ ďalší výcvik, môžeme ťa prihlásiť rovno na skúšky. Avšak musíš mať 2 roky praxe dokázateľným spôsobom. Prax sa dokazuje čestným vyhlásením.

Čestné prehlásenie

Čestné prehlásenie obsahuje EČV a značka motorky, obchodný názov, typ/variant/verzia, najväčší výkon motora, najväčšia prípustná celková hmotnosť a obdobie minimálne 2 rokov, počas ktorých si na nej jazdil. Motorka, na ktorej dokazuješ prax, musí byť min. 2 roky prihlásená. Nemusíš  však byť majiteľom motorky. Ak máš záujem o niektorí z kurzov, rozšírenie, alebo máš ďalšie otázky, neváhaj nás kontaktovať na info@easyautoskola.sk alebo na 0948 780 788. Tešíme sa na teba!