Eko jazdenie aj v Žiline

Už ste si niekedy vyskúšali jazdenie na vozidlách s CNG pohonom? CNG palivo je skratka pre stlačený zemný plyn. Ide o alternatívu k bežným palivám ako je nafta či benzín. Hlavným dôvodom jeho používania v cestnej doprave je jeho vysoký obsah metánu, ktorý pri spaľovaní produkuje najmenej CO2. CNG sa dostáva do popredia v obľúbenosti hlavne v zahraničí kde jeho cena je nižšia a tento trend prichádza aj k nám. Prečo jazdiť na CNG sme sa spýtali p. Jozefa Bebjaka, majiteľa EASY autoškoly v Žiline.

Kde vidíte prínosy jazdenia na vozidlách na CNG pohon?

Stlačený zemný plyn, alebo CNG, je lacnejší ako bežné palivo približne o 50%. Je to preto, že na zemi existujú podstatne väčšie zásoby zemného plynu ako ropy. Ako ekologická autoškola dbáme nielen na znižovanie emisií, ale aj hluku. Vďaka CNG má motor oveľa tichší chod.Taktiež jeho vplyv na sklenníkový efekt je nižší ako u iných palív, čiže je to jedno z najšetrnejších palív k životnému prostrediu.

Aké sú obmedzenia jazdy na vodzidlách na CNG? 

Myslím, že jedným z obmedzení je nižší počet čerpacích staníc v Žiline. Avšak aj toto je len otázkou času. Inštalácia CNG v kufri auta znižuje úložný priestor vozidla.

Viem, že vo Vašej autoškole v Žiline budú od júna tohto roku žiaci jazdiť na nových CNG vozidlách. Prečo ste sa rozhodli pre takúto voľbu značky a pohonu?

V EASY autoškole sa snažíme presadzovať ekologické myslenie a spôsoby. Radi si preto volíme alternatívy, ktoré nám umožňujú šetriť životné prostredie.  Zemný plyn nám v tomto pomáha znižovať emisie CO2 o približne 30% a znižuje vytvorené množstvo NOx oxidu dusíka. Rozhodli sme sa pre novú Škodu SCALA Ambition G-TEC. Tento model 1,0 G-TEC s výkonom 66 kW v prevedení CNG bol minulý rok predstavený v Nemecku. Jeho odhadovaný dojazd je až 410km. Ide o novinku, ktorej popularita neustále rastie.

Obľúbenosť alternatívnych palív rastie. Momentálne sú na trhu dostupné autá s LPG pohonom. V čom vidíte rozdiel medzi LPG a CNG pohonom?

V minulosti sme tiež jazdili na LPG pohon. Tentokrát sme sa rozhodli pre CNG, ktoré ma tiež hneď niekoľko výhod. Vozidlá s CNG pohonom môžu napr. parkovať v podzemných garážach. Vysoký obsah metánu v palive je príčinou nižšieho vylučovania CO2 a teda nižšieho znečistenia. Taktiež zemný plyn (CNG) je lacnejší ako iné palivá.

Čo máte nové v EASY autoškole?

V júli tohto roka otvárame pobočku aj v Martine na ul. Československej armády 3 v budove Informatiky. Tešíme sa na nové priestory a klientov.

Ďalšie aktuality